Małżeństwa

Zapowiedzi przedmałżeńskie.

1. Suchocki Wojciech, kawaler zam. Olszewiec, par. Jana Chrzciciela w Węgrze,
    Sitowska Joanna, panna, zam. Suwałki, par. tutejesza

 

Osoby pragnące zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinny zgłosić się do kancelarii parafialnej przynajmniej na trzy miesiące przed planowanym dniem zawarcia małżeństwa.

 

Ślub konkordatowy ma jednocześnie skutki cywilne i kościelne. 

Ślub może być zawierany w parafii narzeczonego lub narzeczonej. W Polsce przyjęty jest zwyczaj zawierania ślubu w parafii narzeczonej. (Parafię określa się co do stanu faktycznego mieszkania) 
Po zgłoszeniu się do kancelarii parafialnej - nie później niż 3 miesiące przed ślubem - (w parafii narzeczonego/narzeczonej) należy:
1. Ustalić datę ślubu.
2. Stwierdzić fakt - datę i miejsce -  chrztu i bierzmowania narzeczonych. W przypadku chrztu w innej parafii należy uzyskać świadectwo chrztu (nie może być starszy niż 3 m.-cy), na dokumencie tym widnieje również adnotacja o bierzmowaniu
3.  Posiadać zaświadczenie o uczestnictwie w naukach  przedmałżeńskich. Miejsce (parafia) odbycia nauk jest dowolne. Nauki obejmują cykl 10 spotkań, rozmowę z przedstawicielem poradni rodzinnej oraz uczestnictwo w dniu skupienia dla narzeczonych.
4. Pobrać z Urzędu Stanu Cywilnego miejsca stałego zameldowania narzeczonego/narzeczonej (nie wcześniej niż 3 m.-ce od daty ślubu) zaświadczenie - w 3 egzemplarzach - o prawie do zawarcia małżeństwa według prawa polskiego. Zaświadczenie zostanie wydane po złożeniu przez narzeczonych zapewnień o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa według prawa świeckiego i złożeniu oświadczeń o nazwiskach stron i dzieci po zawarciu małżeństwa.
Po zgromadzeniu przez narzeczonych w/w dokumentów należy umówić się (w terminie ok. 1-1,5 m.-ca od daty ślubu) z księdzem na spisanie protokołu kanonicznego badania narzeczonych i przedstawić zgromadzone dokumenty. Ostatnią formalnością będzie przystąpienie przez narzeczonych do dwóch spowiedzi przedślubnych.
 
UWAGI:
a.
  Jeśli ceremonii zaślubin ma przewodniczyć ksiądz, który nie pracuje w parafii (z rodziny lub znajomy), należy podać jego imię i nazwisko w celu wydania mu zgody („delegacji”) przez miejscowego proboszcza.
b.  Jeśli  ślub ma być zawierany w parafii innej niż parafie narzeczonego/narzeczonej należy poprosić swego proboszcza o zgodę na taki ślub. Proboszcz wyda wtedy dokument zwany licencją.
Wszystkie formalności przedślubne można przeprowadzić wówczas w swojej parafii, bądź w parafii zawierania ślubu. 
c.  Jeśli narzeczeni są już związani ślubem cywilnym muszą, oprócz formalności wymienionych w punkcie 2 i 3, przynieść z Urzędu Stanu Cywilnego odpis aktu ślubu.
d.  Warto dużo wcześniej omówić z proboszczem wszelkie kwestie związane z przebiegiem ceremonii zaślubin (np. organista, czytania liturgiczne, oprawa liturgiczna, itd.).
 
 Dane świadków: imię i nazwisko, data urodzenia, adres zameldowania.