Intronizacja
Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów,
31-462Kraków, ul. Pilotów 28/23. Tel. 12 412 61 05
Ukochani w Sercu Jezusa,Członkowie Wspólnot dla IntronizacjiNajświętszego Serca Pana JezusaKróla królów i Pana panówwraz z duszpasterzami
Plany działalności Wspólnot dla Intronizacji NSPJ
w Polsce na 2019 r.
Zgodnie z zaleceniem Kościoła pierwsze trzy miesiące: styczeń, luty i marzec pragniemy poświecić czci Św. Józefa Opiekuna Św. Rodziny i Kościoła.
W kolejne miesiące będziemy pogłębiać naszą wiarę i uczyć się, jak uwielbiać, dziękować, przepraszać i prosić Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Spotkamy się jak każdego roku z 1 na 2 lutego na Jasnej Górze u naszej Królowej na ogólnopolskiej całonocnej modlitwie.
Planujemy pielgrzymkę do Kalisza 18 -19 marca aby tam dziękować za otrzymane łaski i prosić o opiekę nad polskimi rodzinami. Dopilnować tego mają diecezjalni animatorzy lub wyznaczyć odpowiedzialne za przygotowanie osoby.
Jak zawsze w czerwcu spotkanie diecezjalne z ordynariuszem w Święto Serca Jezusa w katedrze. Jest to wyjazd obowiązkowy z proporcami.
Obowiązkowe są też dla animatorów rekolekcje diecezjalne itygodnioweorganizowane w miesiącach letnich w górach oraz w diecezjach, o których zawiadamiać będziemy ks. proboszczów z prośbą o dopilnowanie tego. W razie niemożności wyjazdu animatora prosimy o wyznaczenie w parafii osoby która będzie reprezentować animatora.
Terminy rekolekcji na Ryniasie koło Zakopanego:
Lipiec: 6 – 12.; Sierpień; 10 – 16; Wrzesień: 31. 08 – 6. 09.
Ustalono też rekolekcje diecezjalne dla członków Wspólnot z animatorami diecezjalnymi i oni podają terminy w poszczególnych diecezjach.
Ustalone są też terminy rekolekcji intronizacyjnych na rok 2019 i już przyjmujemy wpisy na rok 2010.
We wrześniu spotykamy się jak co roku 14 -15 na Św. Krzyżu. Prosimy a wcześniejsze zgłoszenie aby przygotować program. Przybywamy tam z proporcami.
Na comiesięczne spotkania są przygotowane rozważania o które upominamy się u animatora diecezjalnego. Przypominam też o prowadzeniu kroniki parafialnej którą bierzemy ze sobą na rekolekcje. Obowiązuje nas też sprawozdanie roczne które za pośrednictwem animatorów diecezjalnych przesyłamy do Krakowa. Ogólnopolskie sprawozdanie za rok 2018 zostało już przesłane wszystkim animatorom diecezjalnym, należy się o nie upomnieć.
Czytając Wasze sprawozdania, pragnę podziękować za ogrom pracy dla poznania i uwielbienia Jezusa naszego Króla i Pana. Za cotygodniowe przygotowane adoracje, za apostolstwo do kolejnych parafii ze słowem i za pomocą wystawianej sztuki o Rozalii. Jest to praca jako wdzięczność Bogu i jako troska o naszą ukochaną Ojczyznę Polskę. Troska o dusze naszych współbraci i nasze rodziny. Niech Boży Duch Was prowadzi i wyprasza cnoty potrzebne do realizacji tego wielkiego Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w naszej Ojczyźnie.
Króluj nam Chryste!
Założycielka i koordynatorkaWspólnot:
Ewa Nosiadek
Kraków, 30 grudnia 2018 r.
Jak Służebnica Boża Rozalia pojmowała Intronizację
Służebnica Boża Rozalia Celak po raz pierwszy wspomina o Intronizacji po otrzymanej wizji na temat wojny już w roku 1937 - na dwa lata przed wybuchem II wojny światowej.[1]
Dzięki wewnętrznym natchnieniom w roku następnym 1938 jest już pewna, że jej spowiednik ma być apostołem Serca Jezusa[2]. Jednocześnie ma pełną świadomość sytuacji grzechów w narodzie i dostrzega potrzebę wielkiej ofiary-cierpienia jako ekspiacji
i przygotowania narodu do aktu Intronizacji, z którą to sprawą jej spowiednik winien się zwrócić do Prymasa Polski, Kardynała Hlonda[3]. W sposób lapidarny wyjaśnia, że Intronizacja ma polegać, na oddaniu się Sercu Jezusa, wyrażonym w pełnym odwróceniu się od grzechów i uznaniu Chrystusa naszym jedynym Panem i Królem.
Po kolejnej wizji pęknięcia Kuli ziemskiej (4 lipca 1938) Służebnica Boża Rozalia ponownie jest przynaglana głosem wewnętrznym do gorliwej troski o Intronizację. Słyszy, że podczas strasznej kary, jaka czeka pełen grzechów świat tylko te Państwa nie zginą, które będą oddane Jezusowemu Sercu przez Intronizację, które Go uznają swym Królem i Panem[4].
Podobnie po otrzymanej wizji granicy Polsko-Niemieckiej od Śląska aż do Pomorza całej w ogniu (4 kwietnia 1939) słyszy wewnętrznie: Wielkie i straszne są grzechy i zbrodnie Polski. Sprawiedliwość Boża chce ukarać ten naród za grzechy, a zwłaszcza za grzechy nieczyste, morderstwa i nienawiść. Jest jednak ratunekdlaPolski: jeżeli mnie uzna za swego Króla i Pana w zupełności przez Intronizację, nie tylko w poszczególnych częściach kraju, ale w całym Państwie z Rządem na czele[5].
W miesiącu sierpniu 1939 r. czyli prawie tuż przed wybuchem II wojny światowej Służebnica Boża pisze do swojego ojca spowiednika, że od pewnego czasu jest zmuszana jakąś siłą tajemniczą, by powiedzieć jemu, aby napisał list do Jego Eminencji Ks. Kardynała Hlonda, Prymasa Polski, o przyspieszenie Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w Polsce. Pan Jezus w ten sposób chce ratować Polskę przed upadkiem. Obawiała się o tym wcześniej wspominać, bojąc się, że to może złudzenie, że jest może pod wpływem ostatnich wrażeń spowodowanych zbliżającą się wojną itp.. Przynaglana wewnętrznie zdecydowała się jednak do przekazania swoich natchnień spowiednikowi. Jest to list pisany 29 sierpnia 1939 roku. W tymże liście Służebnica Boża dodaje, że Pan Jezus w szczególny sposób chce być naszym Królem, tego On Sobie życzy. Polska musi w sposób wyjątkowy, uroczyście ogłosić Pana Jezusa swym Królem przez Intronizację Jego Boskiego Serca i wtedy Jezus będzie jej błogosławił i bronił od nieprzyjaciół[6]. My w ten sposób choć w małej cząsteczce okażemy Jemu miłość i wdzięczność. Intronizacja to nie tylko ta forma ofiarowania się, ale odrodzenie serc, poddanie ich pod słodkie panowanie Miłości!.
Już po wybuchu wojny we wrześniu Służebnica Boża przekazuje swemu spowiednikowi odbierane wewnętrznie słowa skargi Jezusa: Moje dziecko, tak strasznie mnie ranią i napełniają boleścią grzechy nieczyste, zbrodnie, nienawiść i inne, więc mnie pocieszajcie, wynagradzajcie za tych grzeszników.[…] Już dalej nie mogę znieść tej obrazy i zniewag, jakie mi zadają grzechy nieczyste. Jeżeli Polska nie odrodzi się duchowo, nie porzuci swych grzechów, to zginie, bo czyni mi straszną zniewagę. Ty, dziecko, przynajmniej wynagradzaj mi i przepraszaj za te zniewagi. Ta skarga była często powtarzana: Jedynie całkowite odrodzenie duchowe i oddanie się pod panowanie mego Serca może uratować od całkowitej zagłady nie tylko Polskę, ale i inne narody[7].
Sumując trzeba powiedzieć, że Intronizacja według Służebnicy Bożej Rozalii, to trzy ważne elementy ściśle się uzupełniające: nawrócenie - porzucenie grzechów, uwielbienie i odwzajemnienie Nieskończonej Miłości objawionej w Najświętszym Sercu Pana Jezusa a tym samym uznanie w całym tego słowa znaczeniu osoby Chrystusa za naszego Pana i Króla poprzez podporządkowanie się Jego woli, Jego prawu. Służebnica Boża tych trzech elementów nigdy od siebie nie oddzielała. Zawsze mówiła o nich łącznie i w takim pełnym, szerokim znaczeniu rozumiała słowo Intronizacja
Z serdecznym pozdrowieniem i kapłańskim błogosławieństwem
Ks. Władysław Kubik SJ